Merkez Bankası Anketi 40 Lirayı Aşacak Diyor! İşte 3 Dev Bankadan Dolar Tahmini

Dünyanın önde gelen bankalarından yıl sonu dolar kuruna ilişkin tahmin geldi.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, dolar/TL yıl sonu beklentisini aşağı yönlü revize etti ve “35.5 lira” dedi. Bank of America yoların yıl sonunda “38 lira” olacağını tahmin etti. İngiltere merkezli HSBC ise tahminini 37-40 lirasında tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) mayıs ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketinde, 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 41.80 TL olarak belirtildi.

Küresel bankalardan yıl sonu dolar tahminleri gelmeye devam ediyor.

JP Morgan, Türkiye’deki politika faizinin ve enflasyon oranının zirveye yaklaştığına dair artan güveni vurgulayarak, dolar/TL paritesi için yıl sonu beklentisini 36’dan 35.5’e revize etti. Banka, enflasyonun 2025 yılı sonuna kadar yüzde 25’e düşeceğini öngördü. Ayrıca, Türk devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) için yatırım tavsiyesini “ağırlığı artır” seviyesine yükseltti.

BANK OF AMERİCA: 38 LİRA

Geçtiğimiz hafta Bank of America (BofA), Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin raporunda dolar/TL ve enflasyon tahminlerine yer verdi. BofA, TL’deki yoğun pozisyonlanma ve enflasyondaki inatçılığın en önemli endişe kaynakları olduğunu belirtti. Raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Ancak, yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de nominal değer kaybı olabilir” ifadelerine yer verildi. BofA, dolar/TL’nin yıl sonunda 38 seviyesinde olmasını bekliyor.

HSBC: 37-40 LİRA ARALIĞI

HSBC stratejistleri, 13 Mayıs tarihli notlarında dolar/TL yıl sonu tahminlerini açıkladı. Banka, dolar/TL’nin yıl sonuna kadar yukarı yönlü, ancak yavaş ve sınırlı bir hareket göstereceğini öngörerek, 36 olan yıl sonu tahminlerini korudu. TL’nin reel olarak istikrarlı kalması durumunda ise dolar/TL’nin yılı 37-40 aralığında tamamlayabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir