İspanya, zeytinyağında da KDV’yi düşürüyor

İspanya’da son 1,5 yıldır ekmek, yumurta, meyve veya sebze gibi temel ihtiyaç ürünü olarak kabul edilen gıdalardan KDV alınmaması uygulaması, 1 Temmuz’dan itibaren zeytinyağı için de geçerli olacak.

Hükümet, 2023 yılı başında aldığı kararda normal şartlarda yüzde 10 olan zeytinyağından alınan KDV oranını yüzde 5’e indirmişti.

Bakanlar Kurulunun 25 Haziran’da alacağı karar sonrasında 1 Temmuz’dan itibaren KDV oranı sıfırlanacak zeytinyağının artık temel gıda ürünü olarak tanımlanmasından dolayı bu uygulama kalktıktan sonra da yüzde 4 KDV oranına geçileceği belirtildi.

İspanya’da zeytinyağı fiyatı

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsünün (INE) verilerine göre, Ocak 2021’den bu yana yüzde 204,8’lik fiyat artışı kaydedilen zeytinyağı normal şartlarda litresi ortalama 10-12 Euro’ya satılıyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, normal şartlarda 30 Haziran’da sona ermesi gereken temel gıda ürünlerinden KDV alınmaması uygulamasının uzatılacağını açıklamıştı.

1,6 milyar Euro’luk maliyet

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle Avrupa ve tüm dünyada başlayan yüksek enflasyona karşı vatandaşlarının alım gücünü artırmak için dönemsel vergi indirimleri yapan İspanya hükümetinin aldığı bu kararların kamu kasasına maliyeti 2023 yılında 1,6 milyar avroyu aşmıştı.

INE, İspanya’da mayıs ayı enflasyonunu yüzde 3,6 olarak açıklarken, 2024 yıl sonu enflasyonu hükümete göre yüzde 2,2, Merkez Bankasına göre ise yüzde 2,7 olarak öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir