DEM Parti: Her ayın 1’inde Hakkari Belediyesi’nde olacağız

DEM Partili Hakkari Belediye meclis üyeleri, gündem maddelerini belirlemek ve toplantı kararı almak için gittiği hizmet binasında muhatap bulamadı.

MA’da yer alan habere göre, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki İçişleri Bakanlığı kararıyla Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran’da kayyım atandı. Görevden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a ise, 10 yıldır devam eden bir davada 19 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutuklandı. DEM Parti’den belediye meclis üyeliğine seçilen isimler ise 7 Haziran’da kayyım yönetimini reddederek belediye eşbaşkan vekilini seçti. Belediye meclisi, Belediye Eşbaşkanı olan Viyan Tekçe’yi belediye eşbaşkan vekili olarak belirledi.

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ MUHATAP BULAMADI

Eşbaşkan vekili Viyan Tekçe ve beraberinde 12 belediye meclis üyesi, Temmuz ayı meclis toplantılarının gündemini oluşturmak üzere belediye binasına gitti. Meclis üyeleri gittikleri belediyede yetkili amirlikler izinde olduğu gerekçesiyle muhatap bulamadı.

Belediye Meclis üyesi Şaban Alkan, 9 günlük bayram tatilinin ardından görevlerini yapmak üzere belediye hizmet binasına geldiklerini söyleyerek, “Belediye hizmet binasını gasp eden kayyım dışında bir muhatap bulamadık. Tüm seçilmişler olarak belediye binasına girdiğimizde bir ciddiyetsizlik ve hizmetsizlikle karşı karşıya kaldık. Görüşmek istediğimiz tüm kurumların bomboş olduğunu sadece kayyım tekelinde olduğunu gördük. Kayyımın ne olduğunu hepimiz kurumların boş olmasıyla daha iyi anladık” dedi.

‘HER AYIN 1’İNDE BELEDİYEDE OLACAĞIZ’

Belediyelerin karar mekanizmasının en üst kısmında belediye meclis üyelerinin olduğunu hatırlatan Alkan, halkın kendilerine verdiği bir mazbata ve irade olduğunu söyleyerek, kayyımın irade gaspını tanımadıklarını belirtti. Her ayın ilk haftası halkın hizmetine dair gündem maddeleri belirleyerek bunların yerine getirilmesi için toplantılarını düzenleyeceklerini belirten Alkan, “Halktan aldığımız irade gücüyle hizmet sürdüreceğiz. Halk belediyeciliği anlayışıyla halkın tüm eksiklerini gidereceğiz. Her ayın başında halkın iradesini temsil ederek belediye de olacağız. Bu karardan da geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Meclis üyeleri açıklama ardından tutuma ilişkin tutanak tuttu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir