Daltonlar’dan Redkitler’e: İstanbul’u savaş alanına çeviren çeteler

Barış Boyun’a bağlı Daltonlar çetesiyle ilgili iddianamede Haliç Köprüsü’nde bir infazın ayrıntılarına yer verildi. Dosyada Fenerbahçe tribün liderlerinden Gümüştekin ve emekli bir polis memuru da var. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu “Anucur” adlı suç örgütünün lideri Halil Ay’a saldırıyla ilgili soruşturmayı tamamladı.

10 Haber’den Furkan Karabay’ın haberine göre; 14 Ocak 2023’te Haliç Köprüsü üstünde düzenlenen ve Anucur çetesinden Cumali Aslan’ın öldüğü saldırıyla ilgili iddianamede 30 şüpheli yer aldı. İddianamede saldırıyı İtalya’da firari olan Barış Boyun’un lideri olduğu Beyoğlu merkezli suç örgütünün yaptığı belirtildi. Saldırının faillerinin suç örgütü “Boyunlar”a eleman toplamak için sosyal medyayı aktif kullanan “Daltonlar” grubu üyeleri olduğu belirtildi.

Halil Ay’ın öldürülmesi için düzenlenen saldırının perde arkasında Anucur ve Gündoğmuş çetelerinin uyuşturucu kaçakçılığı rekabeti vardı. İki çete arasında uyuşturucu parası tahsilatı nedeniyle çatışmalar başlamıştı.

Sokak ortasında uzun namlulu silahlarla çatışma

Anucur ve Gündoğmuş çeteleri Aralık 2022’de İstanbul’un Kağıthane ilçesinde sokak ortasında silahlarını ateşlemiş, 25 yaşındaki Kuran kursu hocası Ramazan Aslan hayatını kaybetmişti. Olayın ardından yapılan operasyonda 25 şüpheli yakalanmış, AK-47 tipi uzun namlulu silah, 10 tabanca, bir kilo eroin ele geçirilmişti. Ancak Aslan’ın ölümüne sebep olan çete mensupları tutuklanmamış, haklarında ev hapsi kararı uygulanmıştı.

25 yaşındaki Ramazan Aslan’ın ölümünden bir ay sonra aynı çete mensupları Haliç Köprüsü üstünde çatışmıştı. Çatışmada 20 gün önce cezaevinden çıkan Cumali Aslan öldürülmüştü. Saldırıyı düzenleyen Barış Boyun’a bağlı Daltonlar çetesinden ev hapsinde olması gereken Doğukan K. idi.

İki çete arasındaki çatışmalar Cumali Aslan’ın ölümünün ardından da devam etti. 24 Ağustos 2023’te İstanbul Kağıthane’de uyuşturucu satıcılarının açtığı ateş sonucunda polis memuru Hakan Telli şehit oldu, olayda vücuduna dört kurşun isabet eden polis memuru A.Y.Ç. ağır yaralandı.

Aracına takip cihazı yerleştirildi, emekli emniyet personeli de işin içinde!

Cumali Aslan’ın öldürüldüğü saldırıdan bir yılı aşkın süre sonra hazırlanan iddianamede Uğurcan Gündoğmuş ve Halil Ay arasındaki uyuşturucu tahsilatı nedeniyle başlayan husumete dikkat çekildi. İddianamede ‘Daltonlar’ çetesinin lideri Bahadır Akdağ ve Beratcan Gökdemir ile görüşen Uğurcan Gündoğmuş’un Halil Ay’ın öldürülmesi konusunda anlaştığı ifade edildi. Beratcan Gökdemir’in kız arkadaşı olduğu belirtilen sosyal medya fenomeni Gizem Karamelek’in Halil Ay ile görüştüğü ve Ay’ın aracına takip cihazı yerleştirdiği belirtildi.

İddianamenin devamında Daltonlar çetesinin Ay’ı takip ettiği, Ay ve üç kişinin içinde bulunduğu araca Haliç Köprüsü üzerinde saldırıldığı anlatıldı. Saldırının ardından Beratcan Gökdemir Gürcistan’a kaçtığı, Bahadır Akdağ’ın ise emekli olan polis memuru Olcay Şentürk’ün kardeşinin kiraladığı bir villada saklandığı belirlendi.

İddianamede emekli polis memuru Şentürk’ün Bahadır Akdağ ve Beratcan Gökdemir’e bağlı suç örgütü üyesi olduğu, örgüt yöneticisi Bahadır Akdağ ve Kemal Ürün’ün kesinleşmiş suçlar nedeniyle yakalaması olduğunu bilmesine rağmen yakalanmamaları için onları aracında taşıdığı belirtildi.

Fenerbahçe tribün lideri için de ceza talep edildi

İddianamede 11 Ocak’ta saldırıya uğrayan Fenerbahçe tribün gruplarından Anadolu Genç Fenerbahçelilerin lideri İbrahim Gümüştekin’in de Barış Boyun’a bağlı Daltonlar suç örgütü ile hareket ettiği ifade edildi. İddianamede şüpheli olarak yer alan ve cezalandırılması talep edilen Gümüştekin’in örgüt üyesi olmadığı fakat örgüt yöneticisi Zafer Boyun ile bağlantı içinde olduğu belirtildi.

İddianameye göre Gümüştekin örgüt yöneticisi Zafer Boyun’un isteği üzerine Halil Ay ve arkadaşlarına saldırmak için Halil Ay ve arkadaşlarını Şişli ilçesinde Savage Kulüp isimli iş yerine çağırdı. Gümüştekin ayrıca Zafer Boyun’un isteğiyle Fenerbahçe tribününde Zafer Boyun atkıları açtırdı.

Barış Boyun’a bağlı Daltonlar ile hareket ettiği belirlenen Gümüştekin’e 11 Ocak Perşembe günü Kuzguncuk’ta saldırı düzenleyen örgütün ismi dikkat çekici: 24 yaşındaki Şükrü Can Köseoğlu’nun öldürüldüğü silahlı saldırı gerçekleştiren çete, “Redkitler.” Yurtdışında olduğu belirlenen Ferhat Delen’in yönettiği çete 21 Mayıs 2023’de Faruk Suci’nin öldürülmesi olayına da karıştı.

Örgütün Barış Boyun’a bağlı Daltonlar çetesiyle birçok defa silahlı çatışmaya girdiği, kasten öldürmeye teşebbüs, yaralama, iş yeri kurşunlaması gibi 22 farklı eyleme karıştığı tespit edilmişti.’Redkitler’ suç örgütünün lideri Ferhat Delen’in Fenerbahçe tribün liderliğini ele geçirmek için tribün liderlerinden İbrahim Gümüştekin ve Cem Gölbaşı’na saldırı düzenlediği de belirtilmişti.

Barış Boyun ve çetesi infazlara devam etti

Barış Boyun çetesi para karşılığında tuttuğu motosikletli tetikçilerle sokak ortasında çok sayıda cinayet, yaralama gerçekleştirmişti. Son olarak yerel seçimden önce AKP Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay’a Kanarya Mahallesi’ndeki bir derneği ziyareti sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Savcılığın yürüttüğü soruşturmada saldırıyı düzenleyenlerin Daltonlar olduğu belirlendi.

Sırp Skaljari Suç Örgütü’nün lideri Jovan Vukotiç’in sağ ön koltukta, hamile sevgilisi ve çocuğunun arka koltukta oturduğu araca motosikletli silahlı saldırı düzenleyen de Barış Boyun’a bağlı çeteydi. Vukotiç suikastı iddianamesine göre Vukotiç’in öldürülmesi için 1,5 milyon Euro ödendi.

Boyunların yurtdışında karıştığı silahlı çatışmalardan biri de Yunanistan’da yaşandı.

Başkent Atina’nın Artemida banliyösünde 11 Eylül 2023’te meydana gelen silahlı saldırıda Alman plakası takılmış araçtaki altı kişi yaylım ateşine tutularak öldürüldü. Öldürülenler Barış Boyun çetesindendi. Ardından Boyun çetesinden Edip Yalçın Gürcistan’da, İstanbul’da infaz edilemeyen Anucur çetesinin lideri Halil Ay ise Fransa’da öldürüldü.

Boyunlar hakkındaki örgüt davasına bakan İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı 6 Ekim’de geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanmış, mahkeme başkanının yakın çevresine Barış Boyun çetesi davasıyla ilgili aldığı tehditten söz ettiği ortaya çıkmıştı.

Dilan ve Engin Polat için de saldırı düzenlemişlerdi

Motosikletli tetikçileriyle silahlı saldırılar düzenleyen Daltonlar kara para aklama soruşturmasından tutuklu sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve Engin Polat çifti için hazırlanan dosyada da yer aldı.

Sosyal medya fenomeni Banu Parlak’ın güzellik merkezinin kurşunlanmasına ilişkin açılan davada Dilan ve Engin Polat çiftinin saldırı için Daltonlar çetesi ile anlaştığı ortaya çıktı. Soruşturma sonucunda “Daltonlar Çetesi” olarak bilinen suç örgütünün firari yöneticileri Beratcan ve kardeşi Batın Can Gökdemir ile Parlak’ın işyerine tehdit amaçlı silahlı saldırı düzenlenmesi için irtibat kurduğu belirtilmişti.

Banu Parlak şikayet dilekçesinde “Polat ailesinden beni öldürtmek istedikleri için şikayetçiyim. İşyerime ilk silahlı saldırı gerçekleştikten sonra sosyal medya hesabımdan ‘İşyerime geçiyorum’ şeklinde paylaşım yaptığım bunun üzerine işyerime tekrar silahla ateş edildiğini öğrendim” demişti.

Türkiye’de defalarca silahlı saldırı düzenleyen Barış Boyun ve örgüte bağlı Daltonlar çetesi için birçok kez “çökertildi” dendi. Ancak Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde eylemlerine devam eden Boyunlar çetesinin önemli isimleri örgütü yurtdışından yönetmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir